U zborniku radova se na nivou ilustrativnog i sažetog preseka prvenstveno ispituje trenutno dominantna naučna paradigma (čiji idejni obrasci imaju naglašeni ateistički predznak), uz akcenat na problemu sagledavanja naučnih granica i postojanja „tabu tema“, tj. „tabu zapitanosti“. Pozivanjem na neposredne konkretne primere ukazuje se na puteve dubljeg razmatranja i potencijalnog redefinisanja odnosa nauke i religije, u širem kontekstu sagledavanja relacije između nauke i istine, kao i vere i znanja
Tematski zbornik međunarodne naučne konferencije održane u Smederevskoj Palanci 26-28. juna 2015. u organizaciji Instituta društvenih nauka iz Beograda, Filozofske komune iz Beograda i Narodnog muzeja iz Smederevske Palanke.
Istorija religije Istoka i Zapada Trevora Linga, profesora uporedne religije na Mančesterskom univerzitetu, u naučnim krugovima u svetu smatrana je, još u vremenu kada se pojavila pred čitaocima, jednom od najozbiljnijih naučnih studija o religiji i njenom razvoju kroz vekove. Ova knjiga se takvom smatra i danas, gotovo četrdeset godina od prvog objavljivanja (1968)
Knjiga Ogledanje u kontekstu svojim podnaslovom ukazuje na njene osnovne teme – O crkvi i državi, znanju i vjeri, predanju i identitetu. Reč je o obimnoj zbirci ogleda, članaka, tekstova sa javnih istupanja, razgovora i prikaza.
Konačno je objavljen novi srpski prevod Staroga Zaveta sa starojevrejskoj jezika. Prevodilac je jedan od najznačajnijih srpskih starozavetnika, profesor Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta Univerziteta u Beogradu u penziji, o. Dragan Milin. Prevodu prof. Milina je pridodat i stari prevod Novoga Zaveta koji je pre nekoliko decenija objavio prof. Emilijan Čarnić. Knjiga je i veoma luksuzno opremljena, tako da je po svemu istinski bogoslovski i bibliofilski dragulj.