Istorija religije Istoka i Zapada Trevora Linga, profesora uporedne religije na Mančesterskom univerzitetu, u naučnim krugovima u svetu smatrana je, još u vremenu kada se pojavila pred čitaocima, jednom od najozbiljnijih naučnih studija o religiji i njenom razvoju kroz vekove. Ova knjiga se takvom smatra i danas, gotovo četrdeset godina od prvog objavljivanja (1968)
Pred vama se nalazi dopunjeno izdanje jedne od najobimnijih studija srpske i slovenske mitologije u kojoj su izloženi rezultati dugogodišnjeg istraživanja prof. Sretena Petrovića na ovom polјu.
U zborniku radova se na nivou ilustrativnog i sažetog preseka prvenstveno ispituje trenutno dominantna naučna paradigma (čiji idejni obrasci imaju naglašeni ateistički predznak), uz akcenat na problemu sagledavanja naučnih granica i postojanja „tabu tema“, tj. „tabu zapitanosti“. Pozivanjem na neposredne konkretne primere ukazuje se na puteve dubljeg razmatranja i potencijalnog redefinisanja odnosa nauke i religije, u širem kontekstu sagledavanja relacije između nauke i istine, kao i vere i znanja
Konačno je objavljen novi srpski prevod Staroga Zaveta sa starojevrejskoj jezika. Prevodilac je jedan od najznačajnijih srpskih starozavetnika, profesor Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta Univerziteta u Beogradu u penziji, o. Dragan Milin. Prevodu prof. Milina je pridodat i stari prevod Novoga Zaveta koji je pre nekoliko decenija objavio prof. Emilijan Čarnić. Knjiga je i veoma luksuzno opremljena, tako da je po svemu istinski bogoslovski i bibliofilski dragulj.
Smrt je sve manje tabu tema u svetu danas. Na našim zlosrećnim prostorima ubijanja i ritualnog ubijanja, smrt nikad nije ni stigla da postane tabu tema. Smrt nas stalno izaziva i poziva, kao i knjiga Bojana Jovanovića, na hrabro suočavanje sa njome, u stvari, smrt nas, upravo na balkanskim međama podstiče da na pravoslavno-hrišćanski način negujemo ars moriendi. (Vladeta Jerotić)