Monografija koja nosi naziv Hrišćanstvo u vrtlozima savremenosti namenjena je svim zainteresovanima za teme hrišćanske sociologije i kanonskog prava, ali smo, ipak, prevashodno, u njenom pisanju imali na umu studente Teološkog fakulteta. U svom dosadašnjem pedagoškom radu smo ne jednom primetili da se studenti teško snalaze u razumevanju, vrednovanju, a posebno u prihvatanju vrednosti savremenog društva, poput verske tolerancije, prava na slobodu vere, političnosti i apolitičnosti religije i sl. U tom smislu bi ova monografija imala za cilj da ih uputi i olakša put ka razumevanju razloga nastanka savremenog društva, a time da, posredno i u budućnosti, poboljša njihovu pastirsku ili katihetsku službu.

Knjiga se sastoji od dva poglavlja. Prvo poglavlje pod nazivom Od verske tolerancije do verske slobode obuhvata makroistorijsku analizu razvoja pojma verske tolerancije u prošlosti do današnjeg pojma verske slobode. Taj razvoj su omogućile krupne društvene promene — od političnosti religijskog fenomena u antici i srednjem veku do njenog nestanka u modernosti, a koji je, sa drugim faktorima, omogućio i doveo do današnjeg razumevanja pojma verske slobode. Sve su se ove promene odrazile i na različite tipove Crkve (u sociološkom smislu), kao Crkva malog stada, Crkva naroda i kenotička Crkva, koje se razmatraju u završnom delu poglavlja.

Drugo poglavlje nosi naziv U vrtlozima savremenosti i sastoji se od tri glave, odnosno tri „vrtloga“. Prvi je teološki u kome se analizira nemoć savremenog teološkog promišljanja u okvirima postmoderne religioznosti. Drugi je posvećen eklisiološkoj i misionarskoj problematici, a treći sve aktuelnijoj i složenijoj bioetičkoj problematici.

Neposredni povod za nastanak monografi­je jeste proslava jubileja 1700 godina od Milanskog edikta cara Konstantina, koja mi je pružila priliku da podrobnije analiziram religijski fenomen tog vremena, odnose, kako cara Konstantina tako i ostalih imperatora, prema religijskom fenomenu, i da ga, dalje, poredim sa savremenim dobom.

Zahvaljujem se preosveštenim episkopima, šumadijskom Jovanu i braničevskom Ignatiju, na blagoslovima, kao i Izdavačkoj ustanovi Eparhije šumadijske Kalenić i Odboru za prosvetu i kulturu Eparhije braničevske koji su saizdavači ove knjige i svima koji su mi savetima i sugestijama pomogli u pisanju.

ID: 2071
Oblast:
Autor

Izdavač

Broj strana

168

Godina izdanja

2016