-
Hadrijan Sedmi
Jednog dana, Džordž Artur Rouz, najamni pisac i niži sveštenik, otkriva da je izabran za papu. Jedva da je iznenađen i uopšte nije obeshrabren. „Prethodni engleski pontif bio je Hadrijan Četvrti“, objavljuje on. „Sadašnji engleski pontif je Hadrijan Sedmi. To Nam je po volji, i tako, po Našem ličnom nahođenju, Mi zapovedamo.“
-
Celokupni otac Braun
Kapitalno izdanje Bukefala. Sve detektivske priče Gilberta K. Čestertona u jednoj knjizi.
-
Put nenasilja
… Ja znam put. Prav je i uzak.
Nalik je oštrici mača. Uživam
dok hodam njime. Dok spavam, ja jecam. Božja reč je: “Ko traži, nikada ne posustaje.” Podrazumeva se da verujem u to obećanje. I, ako, dakle, od slabosti posrnem hiljadu puta, neću izgubiti veru, nego ću da se nadam da ću ugledati Svetlost kad mi telo postane savršeno, kao što će se i dogoditi jednog dana…” -
Politička istorija Đavola
To da je Satana pali anđeo, buntovni serafim, proteran zbog svoje pobune, opšte je mišljenje, i nije moja stvar da osporavam ono što je opšte prihvaćeno; budući da je izveden na sud, da je proglašen krivim i da je kazna proterivanjem nad njim izvršena na Nebu, on se na ovom svetu obreo kao prognani prestupnik bez prava na povratak… Danijel Defo
-
Kamenje Venecije
U Kamenju Venecije najveći engleski pisac o umetnosti i književnosti u 19. veku, sa strašću predstavlja grad koji će nazvati „raj među gradovima“. To je Venecija pre posleratne restauracije. Ovde istorija umetnosti prevazilazi sebe i seže do same prirode, i do izvanredne filozofije umetnosti i do morala sazdanog kao etika građenja. Kao takvo, delo je nadahnjivalo Lava Tolstoja, Bajrona, Mahatmu Gandija i Marsela Prusta.
-
Carstvo Božije je u vama
…Noje, Mojsije i proroci učili su da onaj ko ubija, sakati ili muči svoje bližnje čini zlo. Da bi se suprotstavili takvom zlu i iskorenili ga, onog ko čini zlo treba kazniti smrću ili sakaćenjem ili nekakvim mučenjem. Ali Hristos sve to poriče. „A ja vam kažem da se ne protivite zlu“, da se ne protivite uvredi – uvredom, nego da umesto toga još jednom istrpite uvredu…
-
Simbolika tarota
Kako bismo izučili tarot, neophodno je da se upoznamo s osnovim idejama kabale i alhemije. Jer po mišljenju mnogih tumača, ove karte predstavljaju uopštavanje znanja hermetičkih nauka: kabale, alhemije, astrologije, magije i njihovih grana. Sve ove nauke, čije se autorstvo pripisuje Hermesu Trismegistu, predstavljaju, u stvari, jedinstven sistem veoma širokog i dubokog poimanja prirode čoveka, u njegovom odnosu prema svetu noumena (Bog, svet Duha) i svetu fenomena (vidljiv fizički svet).
-
Varvarizam Berlina
Austrija je tražila od Srbije da srpski oficiri budu udaljeni iz službe po nalogu austrijskih oficira, i to u roku od 48 časova. Srpskom kralju praktično je poručeno da skine ne samo lovorike iz dva velika pohoda, nego i svoju zakonitu i državnu krunu, i to čak u roku u kojem se ni od građanina, čak i najmanjeg ugleda, ne očekuje da podmiri ni sitnicu kao što je hotelski račun.
-
Put svih stvari
Za razliku od konfučijanizma, koji je stavljao na glasak na razum, tradicionalnu moralnost i strogi poredak, taoizam je isticao intuiciju, mističko poistovećivanje s prirodom i beskonačnost promene. Razumljivo je, otuda, što je prvi svoj izraz pretežno nalazio u filozofiranju i komentarisanju, a drugi u umetnosti, književnosti, poeziji.
-
Lahet
Iako se okončava aporijski, dijalog je sjajan uvid u razumevanje ne samo Sokratovog metoda nego predstavlja i dobru osnovu za razmišljanje o onoj vrsti prećutne hrabrosti koju Sokrat lično oslikava u Platonovom viđenju. Glasovite grčke vojskovođe, Lahet i Nikija, Sokratovi su sabesednici u ovom dijalogu…
-
Krojcerova sonata / Čija je krivica?
Krojcerova sonata postala je značajan događaj u književnom životu, krajem pretposlednje decenije 19. veka, mnogo pre nego što je tekst zvanično i objavljen. Delo je postalo predmet široke i oštre diskusije. Knjga donosi i reakciju Sofije Andrejevne: Čija je krivica?
-
Istinita priča
Ovaj roman zasnovan je na čistoj imaginaciji. Sve je u njemu fikcija ili, kako sam Lukijan kaže na početku, sve je tu laž osim iskaza da je sve laž. Pikareskan, dočarava nam odiseju samog Lukijana preko okeana, pa sve do Meseca, nepoznatih kontinentalnih kopna, čak i do antičkog raja, Ostrva blaženih, najzad boravka u utrobi ogromnog kita…
-
Hinduističke priče
Nepregledno blago indijske književnosti, svojim pitkim jezikom, alegorijama i poukama ukazuje nam na prirodniji pogled na svet.
-
Gladno kamenje
Sa šesnaest godina, Tagore se već oprobao kao autor kratkih priča – godine 1877. sastavio je „Prosjakinju“ i na taj način u bengalski jezik uveo žanr kratke priče. Između 1891. i 1895. godine, sastavio je više od polovine priča obuhvaćenih trotomnim izdanjem Galapaguha, zbirci od osamdeset četiri priče. Ovom periodu pripadaju i priče objavljene u ovom izdanju na srpskom.
-
Etrurske naseobine
U Etrurskim naseobinama, koje čini šest ogleda o etrurskim nekropolama u Toskani, koje je Lorens obilazio aprila 1927. s prijateljem, američkim slikarom Erlom Brusterom, i jedan o etrurskoj postavci u Firentinskom muzeju, naširoko se mešaju se ćanja s proputovanja centralnom Italijom i artistička zapažanja o etrurskoj umetnosti…
-
Autobiografija leša
Ono u čemu Sigizmund Dominikovič Kržižanovski nije uspeo za života, priče su za njega, srećom i za nas, učinile kad je on već davno bio mrtav. Potkraj života je izgubio svaku nadu i digao ruke od pisanja. Ali, svoje priče nije uništio, premda mora da je bio tik do takve odluke. Ostavio ih je za sobom kao zaveštanje.
-