Matejevo evanđelje predstavlja najznačajniji judeohrišćanski spis Novog zaveta. Za Mateja je priča o Isusu bila osnovna priča njegove zajednice od trenutka kada ju je živi Isus sazvao do njenog prihvatanja misije među neznabošcima, nakon što je Izrailj odbacio Hrista. Matejeva priča o Isusu duboko je ukorenjena u njegovoj zajednici, kao što je Petoknjižje u Izrailju – otuda potiče duboko jedejska osnova njegove teologije. Ulrih Luc istovremeno iscrtava i objašnjava sadržaje i strukturu Matejevog narativa, ističući njegove ključne tačke: Besedu na gori, čuda, parabole , odricanje od imovine, Eshaton. Posebno je istaknuta Matejeva teologija suđenja na osnovu dela- misao koja je hrišćanima danas istovremeno izazovna i tegobna i koja je direktni ishod traumatičnog rascepa Matejeve zajednice i većeg dela Izrailja.
Prof. dr Ulrih Luc (1938-2019) švajcarski je teolog i profesor emeritus Univerziteta u Bernu. Njegovi mentori na teološkim studijama bili su E. Švajcer, H. Koncelman, V. Cimerli i G. Ebeling. Predavao je na Međunarodnom univerzitetu u Tokiju akademske 1970/71. Bio je profesor Novog zaveta na Univerzitetu u Getingenu u periodu 1972-1980, a na Univerzitetu u Bernu 1980-2003.
Glavne oblasti njegovog naučnog interesovanja jesu Matejevo evanđelje, religijska istorija ranog hrišćanstva i hermeneutika. Autor je mnoštva značajnih naučnih radova u pomenutim oblastima, zbog čega je stekao i brojna međunarodna priznanja. Dao je ključni impuls za osnivanje naučne biblioteke Biblijskog instituta PBF-a u Beogradu, poklonivši novoosnovanom institutu svoju privatnu biblijsku biblioteku s više hiljada naslova.