Moja prvobitna zamisao bila je da ovaj mali rad nazovem Ogledi o naučnom humanizmu. Ali reč ogledi danas ne zvuči naročito moderno, dok se reč humanizam poslednjih godina preterano upotrebljava, naročito u Sjedinjenim Državama, gde je njeno značenje dodatno prošireno u odnosu na ono koje ima u Engleskoj, da bih na kraju saznao kako je nedavno objavljena još jedna knjiga koja u svom naslovu sadrži sintagmu naučni humanizam.
Izdvajamo
-
Dokinsova zabluda? Ateistički fundamentalizam i poricanje božanstva
704,00 rsd880,00 rsdDokinsova zabluda? Ateistički fundamentalizam i poricanje božanstva
Ova kratka knjiga bila je prvi značajniji hrišćanski odgovor na kritiku religioznih uverenja i vernika u knjizi Zabluda o Bogu (2006) Ričarda Dokinsa.
880,00 rsd -
-
-
Nauka, politika i gnoza
„Nauka, politika i gnoza“ je pristupno predavanje održano 26.11.1958. na Univerzitetu u Minhenu , prvi je spis Erika Fegelina koji se objavljuje na srpskom jeziku.
-
Istorija prirode
U želji da našim čitaocima predstavimo širi izbor tekstova iz Plinijevog dela Historiae Naturalis, opredelili smo se da za osnovu ove knjige uzmemo „Pingvinovo” izdanje Pliny the Elder – Natural History: A Selection, objavljeno u poznatoj biblioteci „Penguin Classics“, koje potpisuje prof. Džon Hili (John Healy). Pored obilja fusnota prof. Hilija, dodali smo bar još toliko napomena i komentara naše redakcije, pa se tako broj intervencija penje do ukupno oko hiljadu objašnjenja, komentara i dopuna. Takođe, iz drugih prevoda Plinija, na pojedinim mestima smo dodali još neke delove, prevedene, šta s latinskog, šta s engleskog jezika, koji se nisu nalazili u Hilijevom izboru. Ovo izdanje je namenjeno kako stručnjacima iz oblasti istorije prirodnih nauka, istorije društva, antropolozima, arheolozima, sociolozima, tako i ostalim radoznalim ljudima – a radoznalost, kao preduslov za razumevanje sveta oko nas, jeste osobina koja možda najpreciznije definiše i samog autora.
-
-
Faith and Reason
U zborniku radova se na nivou ilustrativnog i sažetog preseka prvenstveno ispituje trenutno dominantna naučna paradigma (čiji idejni obrasci imaju naglašeni ateistički predznak), uz akcenat na problemu sagledavanja naučnih granica i postojanja „tabu tema“, tj. „tabu zapitanosti“. Pozivanjem na neposredne konkretne primere ukazuje se na puteve dubljeg razmatranja i potencijalnog redefinisanja odnosa nauke i religije, u širem kontekstu sagledavanja relacije između nauke i istine, kao i vere i znanja
-
Tesla: Duhovni lik
Tesla: Duhovni lik je prva knjiga na svetu o Nikoli Tesli napisana od strane jednog sveštenika koji je, u smislu akademskog obrazovanja, i čovek iz sveta nauke. U knjizi su obuhvaćene mnoge dimenzije ličnosti Nikole Tesle: njegovo poreklo i porodično okruženje, religijski i filosofski stavovi tokom svih životnih perioda, životna etika i društveni pogledi, rodoljublje i mirotvorstvo, kao i krajnje specifične osobenosti spoljašnjeg i unutrašnjeg lika najvećeg srpskog pronalazača.
-
Teslina bajka
Tesle bio je indikativan, ali i mističan, tako da još uvek postoji mnoštvo zatamnjenih mesta na koja bi aktuelni Teslini biografi i savremena nauka tek trebalo da odgovore na pravi način.
-
Religija i epistemologija
Da li nauka i religija imaju neke zajedničke atribute ili se radi o dvema sferama čovekovog iskustva koje nemaju zajednički presek? Da li se može govoriti o religijskom znanju i šta epistemologija kao takva može da kaže o tome?
-
-
-
-
-
-
Stara fizika i fizika kod Srba
Naslov knjige sugeriše da će se na narednim stranicama govoriti o matičnom toku fizike od njenog nastanka sve do renesanse, uključujući i nju, kao i o jednom sporednom rukavcu ove nauke kod našeg naroda. Namera je, međutim, da se prosledi istorija stare fizike u antici i srednjem veku, sa posebnim naglaskom na razvoju fizike u Vizantiji, a potom da se, bar u nacrtu, prikaže celovit razvoj fizike kod Srba, od prvih upoznavanja sa njom do šezdesetih godina prošlog veka.