Izdvajamo
-
-
-
-
-
-
Julijan zvani Apostata
Obimna biografija otpadnika koji je umalo preokrenuo versku sudbinu Zapada.
-
Vizantijski svet i Srpska crkva u 13. i 14. veku
Istraživanje dr Dragoljuba Marjanovića, posvećeno procesima dobijanja i utvrđivanja autokefalije srpske pravoslavne crkve predstavlja originalan doprinos proučavanju ovog naučnog problema, ali i mnoštva njemu srodnih tema. U celini možemo da zaključimo da je knjiga dr Dragoljuba Marjanovića novo i originalno istraživanje, što predstavlja nesumnjivo izuzetno dostignuće u jednoj tematici koja je u nauci dobro poznata.
-
Kada je naš svet postao hrišćanski (Knjiga o Konstantinu)
Jedan od presudnih događaja u zapadnoj, pa čak i u svetskoj istoriji, odigrao se 312. godine u ogromnom Rimskom carstvu. Taj IV vek naše ere loše je počeo za hrišćansku Crkvu: od 303. do 311. godine pretrpela je jedan od dva najgora progona u svojoj istoriji, progon u kojem je bilo na hiljade mrtvih. Godine 311, jedan od tetrarha koji su delili vlast u Carstvu odlučio je da na to stavi tačku, jetko priznajući u svom zakonu o toleranciji da progon ne služi ničemu, pošto se brojni hrišćani koji su se odrekli svoje vere kako bi sačuvali goli život nisu zbog toga vratili paganstvu. Tako da je (u to je doba tako nešto zabrinjavalo poglavara) bilo rupa u religijskom tkivu društva.
-
Ogledi o političkoj moći u Vizantiji
Na vrhuncu svoje naučne karijere akademik Ljubomir Maksimović predstavlja svoja saznanja o vlasti u Vizantijskom carstvu nizom sintetičkih ogleda izvanredne akribičnosti i izuzetne obaveštenosti.
-
Vizantijska civilizacija
Kapitalno delo o Vizantiji i njenoj religiji, umetnosti, društvu, politici, običajima i istoriji.
-
-
-
-
-
-
-
Biblioteka
Od ogromnog je značaja za istoriju vizantijske književnosti Fotijeva Biblioteka. To je najdragocenija knjiga vizantijske učene proze i ujedno primer Fotijeve velike erudicije i stilskog majstorstva. Biblioteka se može primiti kao prvoklasni izvor za istoriju starohrišćanske i ranovizantijske teološke književnosti, kao i profane pismenosti Vizantije do IX veka. (akademik Dimitrije Bogdanović)