Atonskim putevima duše (Antologija svetogorskih putopisa)
Knjiga Atonskim putevima duše – Sveta Gora u putopisnim zapisima, koju je priredio Vladimir Živanović, nastavlja tradiciju izdavaštva koje se vezuje za temu manastira Hilandara i Svete Gore. Knjige iz ove tematike bave se raznim temama te ih obrađuju na naučni i umetnički način. Pred čitaocima sada se nalazi jedna od knjiga putopisnog karaktera. Takve knjige sadrže u sebi kako subjektivni i umetnički, tako i istoriografski te dokumentaristički pristup pisanom tekstu.
Pretražujući brojne novine i časopise autor je izvukao ove zapise iz tame vremena, i priredio ih kao antologiju putopisa. Svi oni doživljaji koje su iskusili naši ljudi, pre mnogo godina, sada su sačuvani od zaborava. Ujedno, čitaocima su postale dostupne i sve epizode i avanture, brojne anegdote ali i uzvišena osećanja koja su ti stari putnici doživljavali na dalekom putu.
Odlazak na Svetu Goru i danas predstavlja komplikovan poduhvat koji može uvek da se oteža (na primer, zbog koronavirusa). Svagda je bilo nepredviđenih smetnji, ali zamislite samo, koliko su prepreka pre stotinu godina morali da prevaziđu naši ljudi i kakva je to bila žrtva ljubavi kako bi se posetio sveti manastir Hilandar!
Ovi putnici nisu bili pasivni posmatrači, ostavili su trag, zabeležili su ono što su videli i osećali, i objavili su te zapise u srpskoj štampi. Neki od ovih časopisa, skoro potpuno su zaboravljeni zajedno sa zanimljivim sadržajem, i do njih je danas teško doći. Među šesnaest prikupljenih putopisa, saznaćete hilandarsku i uopšte svetogorsku istoriju na jedan neposredan, često književno vrlo uspeo način – putopisnim pripovedanjem. Ima tu i mnogo anegdota i opisa događaja koje je veo vremena prekrio skoro do nestanka.
Monasi su se smenjivali, trpela se nemirna istorija Balkana, svedočilo se ruskim i grčkim zađevicama isto kao i srpskim i bugarskim, ali ponajviše čitalac će uvideti dugovekovnu ljudsku čežnju i delovanje da se slavi Gospod, Bogorodica, svetitelji. Čitalac će stvoriti predstavu kako je tadašnjim putnicima izgledao manastir Hilandar – raznim ljudima, različitih profesija i nivoa obrazovanja, u relativno različitim političkim kontekstima, kao i kakav je bio njihov susret sa Svetom Gorom, njenom mistikom i asketizmom.
U ovoj knjizi putopisnih zapisa čitalac će prolaziti ne samo Hilandarom i njegovim kelijama, već i drugim svetogorskim manastirima: Pantelejmonom, Zografom, Esfigmenom, Simonopetrom, Velikom Lavrom, skitom Sv. Ane i dr. Na stranicama knjige promiču manastirska zdanja, otkrivaju se blaga njihovih riznica, govore se razni jezici i susreću se različite kulture koje ujedinjuju pravoslavna tradicija i duhovnost. Čak i kada su države trpele međusobno turbulentne odnose, svetogorska stvarnost bila je uvzišena i baštinila je vrednosti koje nadilaze uska ljudska merila.
Ipak, i onaj ljudski element, koji je u isto vreme i zamajac i kočnica duhovnosti, opisan je i ispraćen i čini jednako zanimljivi deo. Tu ćemo upoznati i monahe ekscentrike, askete svetitelje, napoličare i trgovce s ulica Kareje, hodočasnike-saputnike i mnoge druge.
Pisci putopisa, u želji da prenesu duh mesta, često će potezati i za kritikom, predstavljajući nam svetogorske okolnosti. Kroz takve zapise naučićemo kakav je ljudski nemir proživljavao ovaj svet, ali i kako su ti isti Svetogorci, u vremenskoj perspektivi, prevazilazili sva iskušenja kako bi nadgrađivali, unapređivali i brinuli se, zajedničkim delom, o manastiru Hilandaru i uopšte o Bogorodičinom vrtu.
Svakom ljubitelju srpske i šire balkanske kulture i istorije predlažemo knjigu Atonskim putevima duše. Takođe, zauzimamo se da svaki privrženik putopisne književnosti i lepe reči dobije ovu knjigu. I na kraju, svakom pokloniku manastira Hilandara i pravoslavne duhovnosti iskreno je preporučujemo.
Miriobiblos