Promena u odnosu prema telu koju je donelo savremeno doba, u velikom delu društava današnjeg sveta izmenila je optiku kroz koju se sagledava telesno, a ova promena paradigme uticala je i na istraživanja koja se bave shvatanjem mesta i uloge tela unutar hrišćanske istorije.
Upućena na nekoliko takvih istraživačkih polja, ova bogato ilustrovana kjiga objašnjava različite koncepte telesnog unutar srednjovekovnih hagiografskih narativa, što se ogleda i u njenoj strukturi. Podeljena je u pet funkcionalno osmišljenih celina: uvodno poglavlje Telo i društvo posvećeno je metodološkim pitanjima, koja se artikulišu kroz rezultate dosadašnjih istraživanja, naročito onih proizašlih iz „nove kulturne istorije“. Opšteg karaktera je i prvo poglavlje Mesto tela u hrišćanskoj misli i praksi. Tu je dat pregled shvatanja telesnosti u hrišćanskoj misli i praksi, uključujući i srpske primere, kroz nekoliko bitnih problemskih tačaka. Važni aspekti hrišćanske koncepcije tela obrađeni su u drugom poglavlju Telo i sakralna energija. Tu su detaljno razmotreni uloga i hijerarhija čula, kao i njihova uloga u percepciji svetosti. Za razliku od prethodnih celina, gde se srpski primeri posmatraju u širem kontekstu srodnih srednjovekovnih fenomena i obrazaca, treće poglavlje Koncepti tela u srpskom hagiografskom narativu fokusirano je na srpsku hagiografiju, to jest, na koncepte tela koji su u njoj zastupljeni. Oni se u osnovi svrstavaju u dve velike grupe – razuđene koncepte svetog tela, i propadljivo, koruptno tela „grešnika“. Takođe, u ovom poglavlju prati se razvoj srpskog hagiografskog narativa u pravcu sve izraženijeg korporalnog shvatanja svetosti.
U završnom poglavlju koje se odnosi na pitanje svetiteljske memorije i topike prolaznosti, akcenat je stavljen na sveto telo koje, u svojstvu materijalne potvrde čudesnog i spona sa onostranim, funkcioniše kao fokus svetačke memorije.
Sveto i propadljivo zajedno objavljuju Balkanološki institut SANU i Izdavačka kuća Clio.
Ova knjiga predstvalja izuzetno delo srpske nauke. Reč je o važnoj i veoma aktuelnoj topici medievistike koja zadire u samu suštinu srednjovekovnog pogleda na svet, njegovih religioznih i antropoloških, etičkih pa i estetskih shvatanja. Knjiga je pisana živim i veoma zanimljivim stilom, pa će imati snažan odjek i van uskih akademskih krugova.
iz recenzije dr Danice Popović
Knjigom Smilje Marjanović Dušanić učinjen je ozbiljan korak u istraživanju srpske prošlosit, pre svega zbog širine njenog istraživačkog zamaha i dubine sagledavanja pojava. Autorka analizira, razume i tumači u nas retko viđen dijapazon izvora, klasične i savremene literature. Značajna za veliki krug zainteresovanih čitalaca iz različitih sfera i disciplina, ova knjiga postaje neophodno sredstvo u potrazi za našim kolektivnim identitetom.
iz recenzije prof. dr Vladimira Vukašinovića