Nekadašnji „mladobosanac“ napustio je tokom julske krize 1914. godine rodno tle i svoj život propagatora jugoslovenskog jedinstva zamenio za život duhovnog vođe u Londonu.
Večni čovek je Čestertonova najuspešnija „neknjiževna“ (non-fiction) knjiga. U njoj je na vrlo kreativan način uspeo da izloži povest civilizacijskog razvoja, sa svoje karakteristične pozicije. Takođe je vrlo efektno kritikovao tada (ali u određenoj meri i sada) materijalistička uverenja, koristeći prepoznatljiv neakademski manir (on vrlo često koristi ironiju, šalu i sl. kako bi osporio stavove oponenata).
Istorija religije Istoka i Zapada Trevora Linga, profesora uporedne religije na Mančesterskom univerzitetu, u naučnim krugovima u svetu smatrana je, još u vremenu kada se pojavila pred čitaocima, jednom od najozbiljnijih naučnih studija o religiji i njenom razvoju kroz vekove. Ova knjiga se takvom smatra i danas, gotovo četrdeset godina od prvog objavljivanja (1968)
Smrt je sve manje tabu tema u svetu danas. Na našim zlosrećnim prostorima ubijanja i ritualnog ubijanja, smrt nikad nije ni stigla da postane tabu tema. Smrt nas stalno izaziva i poziva, kao i knjiga Bojana Jovanovića, na hrabro suočavanje sa njome, u stvari, smrt nas, upravo na balkanskim međama podstiče da na pravoslavno-hrišćanski način negujemo ars moriendi. (Vladeta Jerotić)
Tematski zbornik međunarodne naučne konferencije održane u Smederevskoj Palanci 26-28. juna 2015. u organizaciji Instituta društvenih nauka iz Beograda, Filozofske komune iz Beograda i Narodnog muzeja iz Smederevske Palanke.