Hram posvećen Svetom Savi bio je davnašnja želja i duhovna potreba mnogih srpskih pokoljenja, no samo je naša generacija imala poseban Božiji blagoslov i blagoslov Svetog Save, da završi i dovrši ovaj Hram, kao utehu za sva velika i nepojmljiva stradanja koja smo pretrpeli.
Sve prethodne generacije Srba želele su, na svoj način i u svojim mogućnostima, da odaju počast i proslave Božjeg ugodnika Svetog Savu. Tako je, na pola veka nakon smrti Svetog Save, dok su sećanja i svedočanstva o njegovom vrlinskom životu i slavnim delima bila potpuno sveža i svima poznata, Sveti kralj Milutin zapisao u ktitorskoj povelji manastira Banjske, sledeće reči: „Sveti i ravni apostolima, bogonosac, nastavnik i prosvetitelj sve srpske zemlje i pomorske i prvi arhiepiskop.“
Istim rečima ga opisujemo i mi danas, nakon toliko vekova i delimo isto uverenje, kao i naši preci, koji su ga lično poznavali, a Hram koji ćemo ostaviti generacijama iza nas biće svedok našeg podviga, naše etike i estetike, vernosti svetosavskom zavetu, i naše vere da kad gradimo Hram, Hram gradi nas, kako je često govorio svete i blažene uspomene patrijarh Pavle.
(iz predgovora monografiji Njegove Svetosti, blaženopočivšeg Patrijarha srpskog G. Irineja)
Knjiga-album posvećena Hramu Svetog Save koju su priredili dr Vladimir Roganović i dr Milesa Stefanović Banović (Beograd, 2020), namenjena je najširem krugu čitalaca koje poziva na upoznavanje sa jedinstvenim spomenikom arhitekture i umetnosti našeg vremena. Prosvetiteljski karakter monografije omogućava čitaocu da se upozna sa čitavim slojem ne samo srpske već i cele savremene pravoslavne kulture.
Izvanredno predstavljena fotografska građa nastala je u različitim etapama izgradnje Hrama i čini čitaoca saučesnikom u njegovoj istoriji.
Hram Svetog Save u Beogradu predstavlja simbol preporođenog Pravoslavlja širom sveta. Ovaj autentični spomenik u čast najpoštovanijeg srpskog svetitelja, stuba srpske državnosti i kulture, građen je vekovima i sada stoji u svoj svojoj veličini dok se proslavlja 800. godišnjica autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve.
(iz recenzije predsednika Ruske akademije nauka Zuraba Ceretelija)