Pisana u postprocesnom ključu, studija Staše Babić ne samo da otvara, već i nudi odgovore na mnoga pitanja koja se u našoj arheologiji nikada do sada nisu postavljala. Prvo i najvažnije je: „Šta će nama danas uopšte ta antika, ti Grci, taj Homer, dorski i jonski stubovi, Fidija i Praksitel, crnofiguralni stil i kontrapost?“ Ili, kao što pitaše Hamlet: „Šta je Hekuba njemu, ili on Hekubi, da plače zbog nje?
Retke su knjige u koje se može upreti prstom i reći: „Ova knjiga je u našoj sredini prekretnica u načinu mišljenja i orijentaciji čitave jedne discipline“. Knjiga Staše Babić Grci i drugi, Antička percepcija i percepcija antike, međutim, upravo je takvo delo. Pisana u postprocesnom ključu, studija Staše Babić ne samo da otvara, već i nudi odgovore na mnoga pitanja koja se u našoj arheologiji nikada do sada nisu postavljala. Prvo i najvažnije je: „Šta će nama danas uopšte ta antika, ti Grci, taj Homer, dorski i jonski stubovi, Fidija i Praksitel, crnofiguralni stil i kontrapost?“
Ili, kao što pitaše Hamlet: „Šta je Hekuba njemu, ili on Hekubi, da plače zbog nje?“ Staša Babić pokazuje da nema kraja račvanju staza i arheološkoj interpretaciji i poručuje nam da iz monumentalno dugačkih, uglancanih, (često i dosadnih) hodnika klasične arheologije uvek postoji i drugačiji pogled, koji poglavito zavisi od nas, našeg individualnog doživljaja, znanja, predrasuda i „habitusa“.
Knjiga Staše Babić Grci i drugi razmiče granice discipline i podaruje nam nove i moćne instrumente za sagledavanje, ne samo antičke Grčke, već i nas samih. Posle čitanja ove knjige možemo, najmanje na jedan način, sebi da odgovorimo na pitanje „šta je nama Hekuba?“ iz recenzije Aleksandra Palavestre