Knjiga je zamišljena i realizovana kao istraživački projekat usmeren na to da otkrije i prenese čitaocu nešto više o delima koja istražujemo, i kao metodološki-metodski projekat koji je usmeren na to da čitalac nauči da sam, koristeći ponuđenu metodu i metodologije, radi sa umetničkim tekstovima.
Prvi deo knjige je metodološki, i posvećen je kako opisivanju metodologije istraživanja umetničkog teksta koja je data u ovom radu, a koja ima slikovitu struktruru (kako u povezanosti sa rečju tako i slikarsku ) u cilju otkrivanja njegovog filosofskog i bogoslovskog smisla, tako i metodici nastave književnosti i metodici organizacije ekskurzije za dela ikonopisa, pošto su metodologija istraživanja i metodika nastave/organizacije uzajamnog dejstva sa umetničkim tekstom, uvek u najvišoj meri uzajmno povezane stvari.
Drugi deo je posvećen istraživanju Zapisa iz podzmlja, u perspektivi cilja koji je označio njihov autor:“Izvesti iz toga zaključak o potrebi za verom u Hrista“.
Treći deo je posvećen umetničkim tekstovima iz Dnevnika pisca, koji su stvoreni kao prostor u kojem je autor mogao do kraja iskaže svoje fundamentalne filosofske i bogoslovske ideje, ne ograničavajući slobodu čitaoca.