Bogoslovlje i jezik: Osnove pravoslavnog bogoslovlja I

990,00 rsd

Imajući u vidu celokupan sadržaj monografske publikacije koja je pred nama, možemo zasigurno reći da bogoslovsko istraživanje protođakona prof. Predraga Petrovića prikazano u ovom radu neće ostaviti ravnodušnim niti jednog iskrenog bogotražitelja. Stoga smatramo da će odnosna problematika bogoslovlja i jezika svakako biti od izuzetne važnosti ne samo za studente Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta, već i za sve one koji imaju potrebu za saznanjem dubljih literarno – simvoličnih aspekata bogoslovlja prikazanog u ovoj monografiji. (dr Ivica Živković)

12 in stock

Monografija koja je pred nama predstavlja prvu po redu knjigu budućeg višetomnog opusa posvećenog temi Osnove pravoslavnog bogoslovlja. Knjiga je namenjena najpre studentima pravoslavnih bogoslovskih fakulteta koji imaju želju za temeljnijim i detalj­nijim istraživanjem bogoustanovljenih tajni postojanja čoveka i sveta. Pritom, svesni smo i zahteva našeg vremena po kome se in­teresovanje za bogoslovlje ne odnosi isključivo na studente bogo­slovskih nauka. Zbog toga, moramo upozoriti sve one koji traže odgovore na pitanja o odnosu bogoslovlja i jezika, da moraju naj­pre uložiti mali napor za razumevanje termina kojima se u bo­goslovlju služimo. Neke od termina moramo i sami da uvodimo shodno (ne)moći jezika našeg vremena i shodno nemoći nas samih u pojmovnom određivanju odgovarajućih istina postojanja. Pola­zimo u tom smislu od činjenice da bogoslovska reč, ukoliko želi biti delatna, mora biti prilagođena duhovnom uzrastu čitao­ca.

S druge pak strane, naše skromno iskustvo po ovom pitanju nalaže nam da insistiramo na činjenici po kojoj prijemčivost za tajne bogoslovlja definitivno određuje i postignuće odgova­rajućeg kvaliteta saznanja, odnosno, bogopoznanja. Bogoslovlje je svedočanstvo o odnosu Boga i čoveka (sveta), odnosu koji nije ap­straktan ili uopšten, već je uslovljen i konkretan. Uslovljen je nepokolebivom Božijom rečju i, kako rekosmo, čoveka za način saznanja koji prevazilazi ona saznanja zasnovana na silogistič­kim moćima ljudskog uma. Odnos Boga i čoveka je i konkretan; on podrazumeva najpre čovekov molitveni oblik priznanja da Bog Je­ste! Zbog toga istinsko bogoslovlje podrazumeva makar i najmanji oblik susreta sa Bogom, i iz takve perspektive bogoslovlje po­staje vremenom sve veći i veći Dar Božiji koji najzad određuje i moć ali i definitivnu svrhu kako usmenog, tako i pismenog bo­goslovskog izraza. Iz tog razloga bogoslovlje se ne uči kao znanje činjenica, već kao buđenje bogotražiteljske žudnje za bogočove­čanskim susretom. Ne bismo pogrešili ukoliko bismo božanske reči sagledavali kao žive ali opet, tihe i tanane prizive kojima nas Sam Bog poput bludnih sinova postupno priziva iz ovoga palog načina života da najpre dođemo sebi, da potom udelovimo svoj povratak Bogu, i da se najzad vratimo Njemu, našem jedinom Uzro­ku postojanja (up. Lk. 15, 17-21).

Iz Predgovora autora

ID: 2875
Oblast:
Autor

Izdavač

Godina izdanja

2023

Broj strana

237