Izdvajamo
-
Umetnost i otkrovenje: Određeni aspekti umetnosti i pravoslavne dogme u periodu posle Drugog svetskog rata
Pravoslavna teologija i umetnosti ne odbacuju nepoznato. Jedna pesma kaže: „Iza sedam planina / iza sedam mora / postoji cvet / mnogi su otišli i vratili se / njih ne pitajte / pitajte one koji su ostali“. Čovek ima privilegiju da ostane sa cvetom teologije i umetnosti, da postane sa-sazdatelj sveta i da stvara u sabornosti Crkve uvek sa jednim novim sjajem. Da susreće i da sjedinjuje ono što je razdeljeno. Tako, njegova umetnost može uvek da označava jedan novi početak koji će preobražavati put uništenja u dostignuće najviše tačke lične slobode, koja uvek podrazumeva ljubav i odgovornost. [David Ninov]
990,00 rsd -
Biti drugome uteha i ohrabrenje. Eseji o hrišćanstvu i kulturi
Umetnost nas sama po sebi ne može spasti, ali možda nas može dovoljno zaseniti, zaslepeti, da nas navede da posle toga progledamo. Progledamo makar za prolaznost ovog sveta i vremena, a za zrenje stvari nevidljivih, „krasota rajskih“, potreban je jedan drugačiji posled i vid, koga bez vere nema. Bez reza koji napravimo duboko u sebi odlučujući se da ovako više ne može i da ovo, ovaj svet i ono što smo do sada smatrali da smo mi, nije naš istinski put. I otisnemo se, ne bezglavo i ne bilo kuda, ali ne i tako da nam logika ovog sveta određuje kriterijume stabilnosti i pravce kretanja, nego – za Hristom i sa Hristom, netremice, koji je Život. (Vladimir Kolarić)
1.100,00 rsd -
Stopama Hristovim
Isidorine religiozne stavove, duhovna sazrcanja i moralne dileme, između ostalih, čitamo upravo u knjizi Stopama Hristovim – Odabrani zapisi: „Molitve u Topčiderskoj crkvi“, „Kraj groba koji će da zasija“, „Iskustvo na Božić“, „Bdenije u manastiru Rakovici“, „Kratak boravak u Žiči“, „Naše duhovno neimarstvo: dve putne beleške“, „Izravnanja“, „Trka bez mete“, „Oda snegu“, „Misterij puta i staze“, „Usredsređujmo se: Rasejanost nije mana nego porok“, „Naše ‘prelazno vreme’“, „Beleška o prolaznosti u životu“, „Zabeleška o gnevu“, „Dve reči o pravdi i večnosti“, „Ide li umetnost nad svetost?“, „Problem izuzetne ličnosti“, „Problem siromaštva u čoveku i književnosti“, „Intelektualac i siromaštvo“, „Jedna znamenita duhovna veza Istoka i Zapada [Sv. Avgustin]“, „Sv. Franciskus od Asiza“, „Rodna gruda Sv. Franciskusa iz Asiza“, „Stopama Hristovim Tomasa iz Kempisa“, „Odabrani sitni zapisi“.
1.210,00 rsd -
Plamen (Poezija. Pesme. Beležnice. Crteži)
Koenovo spajanje iskustava jevrejske, hrišćanske i (zen) budističke kulture stvorilo je originalno i unikatno pesničko delo koje po svom najmanjem zajedničkom sadržaocu pripada ne samo Kanadi, anglosaksonskom i frankofonom tlu, već čitavom književnom univerzumu; zapravo, imaginarnom – svetskom jeziku.
-
Dostojevski: Jezik, vera i književnost
U ovoj knjizi pokušavamo da pokažemo da se Dostojevski najbolje čita uz promišljanje analogije između pisanja i božanskog stvaranja; suština nije u tome da se izjednači ljudsko stvaralaštvo sa Božijim, nego da se u pisanje uvede model stvaranja koji je usmeren ka slobodi, a ne potčinjenosti. Ova analogija je nepotpuna, a čak ni celokupna teologija ne nudi zadovoljavajuće teorijsko rešenje problema koji je za Ivana i Aljošu zamislio pisac – kako verovati u Boga koji je istovremeno neophodan uslov neutoljivog besa zbog ljudske patnje i istočnik sveta u kome je ta patnja dozvoljena. (Rouen Vilijams)
1.210,00 rsd -
-
Hrišćanstvo i umetnost
Za razliku od moje prethodne knjige Hrišćanstvo i film, ova, kako to već sam naslov sugeriše, donosi izbor tekstova o odnosu hrišćanstva i umetnosti – kako umetnosti kao takve, tako i pojedinačnih umetničkih dela. (Vladimir Kolarić)
990,00 rsd