Izdvajamo
-
Sveto i svetogrđe u postsekularnoj Srbiji
Ukoliko je modernistički veliki narativ sekularizacije umnogome i potisnuo iz javnog života ideju blasfemije kao atavistički relikt drevne iracionalne prošlosti, u postsekularnom svetu, koji iracionalno priznaje kao valjano, ona se vraća na velika vrata kao sad postmoderni fenomen. Svaka identitetska grupa ima pravo na svoju verziju realnosti koju je iznova problematizovano dovoditi u pitanje.
990,00 rsd -
-
-
-
-
-
Moć društva (Islam, filozofija, civilizacija)
Monografsko delo Muamera Halilovića Moć društva: islam, religija, civilizacija nesumnjivo predstavlja veliki doprinos filozofiji i nizu društvenih i humanističkih nauka. Ono odgovara na temeljna pitanja o uticaju društva na živote pojedinaca iz sveže i neistražene perspektive najistaknutijih islamskih mislilaca.
-
Sveto i savremeno (Ogledi o političkoj filozofiji i reformističkoj misli u islamu)
Delo dr Seida Halilovića Sveto i savremeno originalan je i značajan doprinos razmatranju danas izuzetno aktualne problematike odnosa između savremenosti i svetosti. U pretežno sekularizovanim (što ne mora značiti i istinski pluralistički sekularnim!) sredinama Zapada, pa znatnim delom i u našoj sredini, izgubljena je sposobnost stvaralačkog i inovativnog pristupa udelu duhovnog, odnosno spiritualnog i religijskog mišljenja i doživljaja sveta u uobličavanju ukupne civilizacijske dinamike današnjice i njenog produktivnog otvaranja ka holističkom suočavanju s izazovima koji stoje pred sadašnjošću i budućnošću čovečanstva.
-
-
-
Vlast
Na koji način Veber argumentuje i ilustruje navedene oblike vlasti i moći čitaoci će moći podrobnije da se obaveste u novomsrpskom izdanju njegovih za života neobjavljenih rukupisa koji su svojevremeno štampani pod ne baš intrigantnim nazivom Privreda i društvo. Valja imati u vidu da je reč o nedovršenim rukopisima, tako da brojna ponavljanja istih ili sličnih teza, smeštena u već različite pojmovne kontekste, u pojedinim trenucima predstavljaju teško premostivu prepreku za savremenog čitaoca sviklog na sažeta izlaganja i gotove zaključke.
-
-
-
Država
Ponovno objavljivanje na srpskom jeziku, sada kao samostalne knjižice, Vinkelmanove hrestomatije Veberovih tekstova pod naslovom „Racionalna ustanova države i moderne političke partije i parlamenti (Sociologija države)“ značajno je iz dva razloga. Prvi leži u tome što se time konačno razbija ona celina Privrede i društva koja je na ovim prostorima – prvenstveno iz prevoda četvrtog izdanja na srpski jezik iz 1976. – važila kao neupitna. Deo koji je najmanje spadao u Privredu i društvo konačno je izvučen iz tog konteksta, postao je (kako mu i dolikuje) samostalna celina i od sada može biti tretiran onako kako njegova priroda nalaže: kao jedan pogled na Veberove političke stavove. Pred domaćim izdavačima sada stoji krupan zadatak da nastave sa daljom dekompozicijom onoga što je do sada važilo kao spis Privreda i društvo i da domaćoj čitalačkoj publici približe ovaj spis – ili barem njegove najvažnije delove – onako kako je on odnedavno ugledao svetlo dana u Veberovim Sabranim delima. (Prof. dr Aleksandar Molnar)
-
Desekularizacija sveta
Čitava dva veka teoretičari „sekularizacije“ govore o tome da u savremenom svetu neizbežno dolazi do slabljenja religije. No, veći deo sveta je danas u istoj meri religiozan u kojoj je bio i ranije. Ovo izdanje predstavlja izazov za verovanje da je savremeni svet povišeno sekularan, ukazujući na to da, i pored toga što modernizacija uslovljava sekularizaciju, ona takođe pokreće takve reakcije koje često jačaju religiju. Nekoliko stručnih društvenih analitičara istražuje nekoliko geopolitičkih regiona i nekoliko religija – katoličko i protestantsko hrišćanstvo, judaizam, budizam, islam i istražuje preporod religije u okviru svetskih dešavanja.
-
Mikrobi, puške i čelik
Džered Dajmond je jedan od najznačajnijih naučnika Amerike. Osim što je počasni profesor fiziologije na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Kaliforniji, jednako je slavan i zbog svog ogromnog doprinosa ekologiji i evolucionoj biologiji, kao i zbog svojih istraživanja u zabačenim delovima Nove Gvineje. Ovo je sjajno napisano, strasno, munjevito putovanje kroz 13.000 godina istorije na svim kontinentima – kratka istorija svega o svakome… Pružajući napokon ubedljivo objašnjenje za razlike u razvitku ljudskih društava na raznim kontinentima, knjiga ruši temelje rasističkih teorija o istoriji… Kada budete pročitali prve dve strane nećete moći da se odvojite od ove knjige. Za ovu knjigu Džered Dajmond je dobio Pulicerovu nagradu za dela iz oblasti nauke.
-
-