Izdvajamo
-
Jugoslovenski mislioci
Ovde se prvi put objavljuje integralni prevod knjige Ksenije Atanasijević Penseurs yougoslaves (1937). Dodati su i članci o pojedinim jugoslovenskim misliocima, izvorno objavljeni na srpskom jeziku i organizovani u odeljke „Filosofija“, „Prikazi“, „Mišljenje u književnosti“ i „Sećanja“. Uključeni su i prevodi dvaju članaka sa nemačkog jezika („Sadašnja filozofska strujanja u Jugoslaviji“ i „Hegel u Jugoslaviji“).
-
Iz dosijea. Istoriografija, kritika i polemika u srpskoj filosofiji
880,00 rsd1.100,00 rsdIz dosijea. Istoriografija, kritika i polemika u srpskoj filosofiji
Najnovija knjiga Ilije Marića Iz dosijea. Istoriografija, kritika i polemika u srpskoj filosofiji umnogome je pionirska jer se bavi do sada neistraživanim ili pak malo istraživanim temama sa područja istorije srpske filosofije. Autor ispituje nastanak žanrova kritike i polemike u srpskoj filosofiji i prati njihov razvoj od prvih početaka do Velikog rata.
1.100,00 rsd -
Um u vremenu: Spomenica o godišnjici smrti Slobodana Žunjića
Godinu dana od upokojenja filosofa Slobodana Žunjića (Priština, 20. X 1949 – Beograd, 9. III 2019), prijatelji i poštovaoci njegovog dela svojim prilozima u ovoj knjizi čuvaju uspomenu na njega. Spomenica donosi po srodnosti grupisane tekstove o recepciji Hajdegerove filosofije, razumevanju moderne, Žunjićevom izučavanju srpske i vizantijske filosofije, njegovom angažmanu u filosofskoj zajednici te svedočenja o njegovom radu i sećanja na prijateljevanja sa njim, kao i njegovu bibliografiju, dokumenta, nekoliko foto-zapisa i izbor iz njegovih ranih likovnih radova.
-
Uvod u istoriju srpske filozofije
Prvobitna verzija ove istorije srpske filozofije nastala je pre više od jedne decenije, tačnije još 1997. godine, i to kao po opsegu obuhvatan, ali po obimu sažeto napisan enciklopedjski pregled celokupnog razvoja naše filozofske misli.
-
Svedočenje i tumačenja
Svedočenja i tumačenja je zbirka autorizovanih tekstova usmenih izlaganja profesora Mihaila Đurić, koja je objavljena u Beogradu povodom 80. rođendana akademika Mihaila Đurića.
-
Istoriografija srpske filosofije do 1941.
Zajedno sa zbornikom O srpskoj filosofiji (Plato, Beograd, 2003), koplementarna hrestomatija Istoriografija srpske filosofije do1941, donosi jedan mogući izbor iz najznačajnijih tekstova o našoj misli objavljenoj do početka Drugog svetskog rata.
-
-
-
Diptih o hrišćanstvu i filosofiji: Vera i (sa)znanje u vreme odumiranja Jugoslavije
Kako temom tako i njenom obradom, knjiga Diptih o hrišćanstvu i filosofiji predstavlja novinu u istraživanju naše filosofske i teološke baštine. (Iz recenzije Ilije Marića)
1.100,00 rsd -
O umetnosti, lepoti i ljubavi
Umetnost je, za Krstajića, stvar izmišljanja, fikcije, i kao takva je plod mašte ili uobrazilje, sna. U tom smislu ona jeste fantastika.
990,00 rsd -
U vrtu misli (Ogledi o srpskim filosofima i piscima)
Kandid je na kraju istoimenog Volterovog romana u dva navrata izjavio da „treba da obrađujemo svoj vrt“. Ovo se može ponoviti i za vrt srpske misli, ali ne tek stoga što, kako veli Turčin u Kandidu, „rad od nas odbija tri velika zla: dosadu, porok i bedu“, nego što je narečeni vrt deo naše tradicije pa njegovim negovanjem dajemo svoj prilog svetskoj misli i ujedno doprinosimo izgradnji našeg identiteta.
-
Srpska filosofija kao recepcija
Srpska filosofija ne postoji u jačem smislu, kao svojevrsna nacionalna filosofija, nego samo u slabijem smislu, kao osobena recepcija filosofskih tokova razvijenijih naroda.
-
O filosofima, piscima, knjigama
U knjizi sabrani tekstovi, nastajali najvećim delom u drugoj deceniji našeg veka, grupisani su u četiri odelјka. U prvom je reč o najnovijim knjigama filosofa dijalektičko-hermeneutičke orijentacije (Kučinar, Buha, Basta, Žunjić), koji su u prvoj polovini osamdesetih godina prošlog veka bili okuplјeni oko časopisa Theoria, bilo kao članovi redakcije ili saradnici. Odelјak otvara beseda o Mihailu Đuriću. U drugom autor ispituje neke aspekte (filosofske, teorijske, političke) radova pojedinih naših pisaca različitih generacija (Crnjanski, Kiš, Kovač, Krstajić). U trećem su sabrani ogledi o ispaštanju, Petronijevićevom tumačenju Nјegoševe filosofije i filosofskim počecima ruskog mislioca Alekseja Loseva. Završni odelјak čine razgovori o autorovim knjigama i drugim vidovima njegovog rada, vođeni u proteklih sedamnaest godina na stranicama novina, časopisa ili na radiju.
-
Novi početak srpske filosofije
Srpska filosofija imala je u prošlosti dva velika početka – istočni (srednjovekovni) i zapadni (moderni) – i u okviru njih neke manje. Posle ratnog društveno-političkog prevrata [1945], marksizam je postao državna ideologija, a marksistička filosofija je marginalizovala sve druge. Ova knjiga posvećena je upravo tom novom početku u istoriji srpske filosofije.
-
Između metafizike i dijalektike
Radovi sakupljeni u ovoj knjizi nastajali su u proteklih desetak godina i organizovani su po uzoru na moju raniju knjigu Filosofska delta (Beograd, 2009). I ovde je, naime, reč o četiri savremena srpska filosofa, pri čemu se usredsređujemo na onaj segment njihove stvaralačke aktivnosti koji je znatnim delom vremenski situiran u razdoblje između dva svetska rata.
-
Beleške o Kišu i filosofiji
Naš davnašnji utisak da su Kišova beletristika i esejistika prožete filosofijom, zapravo je posledica prisustva određenih metafizičkih tema, o kojima je tako često govorio u svojim intervjuima. On je, međutim, ovim temama pristupao na način umetnika, književnika, „pučkog“ a ne profesionalnog filosofa. (Ilija Marić)