Izdvajamo
-
Principium sapientiae (Poreklo grčke filozofske misli)
Delo kojim se Kornford bavio pred smrt bilo je ono kojem je on sam pridavao veliku važnost. Kao relativno mlad čovek pokušao je, u From Religion to Philosophy, da razotkrije prefilozofsko poreklo filozofije kod Grka. Ta knjiga sadrži mnogo toga što je i dalje vredno, ali napredak otkrića i sve veća zrelost njegovog sopstvenog uma i obogaćenje njegove riznice pročitanog štiva i meditacija učinili su ga živo svesnim da je nov pristup neophodan. Sam problem je bio onaj koji ga je zaokupljao više od svih drugih u poznijim godinama kao i u mladosti; i sadašnje delo predstavlja rezultate njegovih poslednjih istraživanja i razmišljanja o njemu.
-
Epikurov atomizam
Knjigu Epikurov atomizam (L’atomisme d’Épicure) je Ksenija Atanasijević napisala na francuskom jeziku i objavila je 1927. godine u Parizu. Ona se sada po prvi put pojavljuje na srpskom jeziku.
1.100,00 rsd -
-
-
-
-
-
-
-
Nasleđe antičke filozofije
Nijednog trenutka se ne kolebam da prihvatim tvrdnju o neposrednoj povezanosti evropskih svetovnih znanosti i grčkog duha. Štaviše, naš dug prema Grčkoj bi se mirne duše mogao proširiti i na ono što je Hegel označio kao isključivi dar Istoka. Ne smemo, naime, zaboraviti da je hrišćansko učenje Evropi preneto na grčkom jeziku Novog zaveta i da je dalje razvijeno u okvirima hrišćanske teologije, koja se ne može zamisliti bez pojmovnog aparata antičke grčke filozofije. Posmatramo li stvari istorijski, a drugačije jedva da možemo smisleno govoriti o poreklu svega, ova pitanja se slivaju u jedno: „Zašto su Grci između VI i III veka stare ere počeli da upražnjavaju jednu duhovnu aktivnost, koja se temeljila na istraživanju i dokazivanju, dok su se druge civilizacije u to prelomno vreme okrenule novim velikim religijama? Ili još kraće: „Zašto i kako su ljudi uopšte počeli da filozofiraju?“
-
-
Lahet
Iako se okončava aporijski, dijalog je sjajan uvid u razumevanje ne samo Sokratovog metoda nego predstavlja i dobru osnovu za razmišljanje o onoj vrsti prećutne hrabrosti koju Sokrat lično oslikava u Platonovom viđenju. Glasovite grčke vojskovođe, Lahet i Nikija, Sokratovi su sabesednici u ovom dijalogu…
-
Mythos, physis, psyche: Ogledanje u predsokratovskoj „ontologiji“ i „psihologiji“
Osnovna namera dela jeste da prikaže ontološku prirodu rane helenske filosofije.
-
Samom sebi
Razmatranja o samom sebi je dnevnik Marka Aurelija, rimskog cara i poslednjeg velikog predstavnika stoičke filozofije, u kome je car naslikao intimnog sebe, kao onaj umetnik što potomstvu ostavlja svoj portret. (Miloš N. Ðurić)
-
Pisma prijatelju
Najoriginalnije i najučenije misli o moralu, životu i iskrenosti jednog od najvećih učitelja morala svih vremena.
-
Odbrana Sokratova
Sokrat je predstavljao ideal moralnih vrlina: mudrosti, skromnosti, trezvenosti, umerenosti, pravičnosti, hrabrosti, nesavitljivosti; zastupao je čvrstu zakonitost nasuprot tiranima; daleko je bio od gramzivosti i vlastoljublja. (Hegel)
-
-
Istorija helenske etike
Naš najznačajniji helenista Miloš N. Đurić ovim delom je postavio osnove za izučavanje ne samo antičke etike i filozofije već i celokupne zapadne misli, koja počiva na njihovim principima.
-
Istorija filozofije: Grčka i Rim
Opšte je prihvaćeno da je Koplston više nego objektivno obrađivao sve teme i pravce, čak i one koje su najviše dolazile u koliziju s njegovim ličnim filozofskim i religijskim uverenjima. U prvom tomu, Grčka i Rim, Koplston sistematično i postupno upoznaje čitaoca s počecima filozofije, analizirajući začetke filozofske misli kod ranih jonskih filozofa, preko Pitagorinih sledbenika do atomista, sofista i Sokrata. (Slobodan Žunjić)