-
Teze ili nađimo smisao života
Ova knjiga je sastavljena od serije razmišljanja, rođenih iz dijaloga koje sam u više navrata vodio u Tezeu. Ona nosi beleg – istraživanja braće, pitanja mladih koja su im postavljali. Ta razmišljanja žele da dopru do biti, ne težeći ka iscrpnosti. Ako je ova knjiga izašla na svetlost dana, voleo bih da za kraj to naglasim, onda se to desilo zahvaljujući upravo usklađenosti koju već dugo osećam između mog traganja i traganja u Tezeu. Teze je postao jedna od mojih duhovnih otadžbina. Ja sam pravoslavan, a u Tezeu pronalazim misiju pravoslavlja u smislu da ona prevazilazi istorijska ograničenja da bi svedočila o prvobitnom i poslednjem: kao udeo, kao poziv. Ogromna je radost za mene što vidim danas toliko pravoslavnih mladih ljudi, čitavi konvoji, iz istočne i jugoistočne Evrope, kako svakog leta dolaze u Teze. Ova Evropa je zajednica svetih. A ova knjiga je gest zahvalnosti.
-
Dostojevski: Jezik, vera i književnost
U ovoj knjizi pokušavamo da pokažemo da se Dostojevski najbolje čita uz promišljanje analogije između pisanja i božanskog stvaranja; suština nije u tome da se izjednači ljudsko stvaralaštvo sa Božijim, nego da se u pisanje uvede model stvaranja koji je usmeren ka slobodi, a ne potčinjenosti. Ova analogija je nepotpuna, a čak ni celokupna teologija ne nudi zadovoljavajuće teorijsko rešenje problema koji je za Ivana i Aljošu zamislio pisac – kako verovati u Boga koji je istovremeno neophodan uslov neutoljivog besa zbog ljudske patnje i istočnik sveta u kome je ta patnja dozvoljena. (Rouen Vilijams)
1.210,00 rsd -
Pravoslavlje i savremenost
Zbornik Pravoslavlјe i savremenost je podelјen u tri poglavlјa. U prvom, koje je naslovlјeno „Pravoslavlјe u 21. veku“, uvršteni su članci koji se bave problemom svedočenja hrišćanske „blage vesti“ u savremenom dobu, tj. misijom Crkve u 21. stoleću, kao i bogoslovskim obrazovanjem danas, i još jednim veoma važnim problemom, a to je odnos svetootačke baštine i savremenosti. Drugi deo zbornika, pod nazivom „Hrišćanstvo i sekularni humanizam“, sadrži četiri teksta, od kojih se prvi u načelu bavi odnosom hrišćanstva i militantnog sekularizma; drugi, problemom dostojanstva i slobode ličnosti u raspravi između hrišćanstva i sekularizma; treći, pitanjem odnosa tradicionalnih i liberalnih vrednosti opet u dijalogu (bolјe reći polemici) hrišćanstva i sekularizma; dok je četvrti posvećen već duže vremena aktuelnim pitanjem eutanazije, koje je postavlјeno u istom kontekstu kao i teme u prethodnim člancima. Poslednji deo knjige, koji nosi naslov „Pravoslavlјe u ujedinjenoj Evropi“, posvećen je odnosu Pravoslavne Crkve i evropskih integracija, odnosno mogućem statusu Crkve u ujedinjenoj Evropi.
-
Sociologija hrišćanstva
Knjiga prof. Mandzaridisa predstavlja još uvek najbolji udžbenik iz sociologije hrišćanstva koji je napisao neki pravoslavni bogoslov.
-
Srbi i religijski intervencionizam 1991–2015: Politički aspekti verskih izazova srpskoj državi i crkvi posle raspada Jugoslavije
Religijski intervencionizam protiv srpske države i crkve još traje pa vremenski okvir knjige omeđuju 1991. kada je započeo i 2015. kada je ušao u četvrt veka trajanja. Knjiga je pisana na osnovu arhivske građe, dokumentacije, literature, štampe, vesti sa interneta i drugih elektronskih medija. Takođe, knjiga je dopunjena i mojim ličnim beleškama o važnim događajima u kojima sam učestvovao i razgovorima o gorućim temama s vaseljenskim patrijarhom Vartolomejem (2002), američkim ambasadorom Tomasom Patrikom Milejdijem (2007), savetnikom američkog potpredsednika Majklom Holcelom (2009) i ćaskanjima s Nikolom Gruevskim u vreme kada još nije bio makedonski premijer (1997). Čitaocu će odmah pasti u oči kako američke diplomate izričito saopštavaju kakve su im namere i koliki nam prostor daju za delovanje. Stoga mi je bilo drago kada sam sebe spazio u jednoj od Vikiliks depeša u kojoj me je američki ambasador Kameron Manter prikazao kao srpskog rodoljuba, kritički nastrojenog i unapred pripremljenog za razgovore s njima.